Wielblad na Szczytniku.


Palec Bozy – zkoušení projektu. (Asi VI.3 ?)IMG_8762

Po bezmála propršeném září, se v říjnu konečně dostavilo na pár dní „babí léto“ a umožnilo nám ještě lézt na písku. Adršpach a přilehlé pískovcové lokality jsou na mokro a podzimní vlhkost dost choulostivé a v podzimních měsících plných mlh už písek skoro nevysychá. Je neradno riskovat ulomení zvlhlých chytů, či prolomení jistících hodin. Určitě chceme tyto krásné skály zachovat i dalším generacím lezců.

Proto jsme rádi, že se v sousedním Polsku otevřely další možnosti lezení v nově odjištěných lokalitách, které jsou z tvrdého pískovce a rychle osychají. O některých už jsem informoval na našich stránkách. Byla to třeba oblast Pelcznica za Walbrzychem, nebo skály u Szczytne. Právě do Szczytne se letos soustředili místní „práskači“ a mimo už známé skály kolem Widokowe začali nově přejišťovat cesty na Wielblada a tvořit tam i nové směry. Hlavními „pracanty“ jsou Artur Guma Pierzchniak s Mariuszem Pietrzakem a spolupracují Marek Freus, Grzegor Ploska a Mateusz Paradowski. Momentálně je zde asi 15 krásných dlouhých cest.

Remi leze – Cyklon VIIMG_8770

Skála Wielblad leží ve svahu u turistické cesty, vedoucí od zámku a celkem rychle osychá. Po dva víkendy v říjnu jsme na „Velblouda“ vyrazili a přelezli tam většinu pěkných dlouhých cest. Myslím, že je to dobrý tip na lezení, v období, kdy je písek v uzavřené Adršpašsko – teplické pánvi mokrý.

I tady je dobré mít správný úsudek a nelézt na mokré skále. Nejde o to, si párkrát „odskočit“ na dobře zajištěných cestách, ale určitě zde nechceme něco ulomit! Je dobré také zachovávat pokojné vztahy s místními lezci.

Roman v cestě Manewry piaczyste VI.2+20171021_131259

Jitka v cestě Brunner VI.1IMG_8790

Jitka v cestě Pruj chalat VI.1IMG_8768

Při poslední návštěvě Wielblada jsme se od místních „vrtačů“ cest dozvěděli, že ještě rychlejšímu přejišťování a tvoření nových cest brání jen nedostatek borháků od sponzorů.

Velbloud – pravá strana. Foto : A. Pierzchniakwielblad-topo-prawa-czesc (1)

IMG_20171029_121334 (1)

Velbloud – levá strana. Foto: A. Pierzchniakwielblad-topo-lewa-czesc (1)

IMG_20171029_112157

Cesty na Velbloudu finančně podporovaly: kotwa.pl, taternicki.pl a členové Toweru Mario a Zapps.

Topo všech cest najdete na polských stránkách. Odkaz na stránky.

Fotil Remi a Jitka.

Všechny fotky zde.

Autor: Remi

Předseda

4 komentáře u „Wielblad na Szczytniku.“

  1. Cesta Saksonskie sranie lezená na hoře po hraně bez použití velkých chytů vlevo je určitě těžší než VI 2

    1. Díky Romane, to je dobrá informace pro ty další lezce, co se budou rozhodovat, jestli tuto obtížnost lézt !????

      1. Ještě chci dodat, že cesta Palec Boży by měla být asi za VI3 a Czeski film snad za VI4. Ty jsme teda nezkoušeli lezt. Pověděli nam to místní borci.

        1. Tak se necháme překvapit, za kolik to ohodnotí. ???? Asi čekají na vícero přelezů, aby to u takto těžkých cest bylo objektivní!

Komentáře jsou uzavřeny.