Mount Kenya

Hory/Publikováno 22.6.2026

Tábořiště pod Mount Kenya

Výstup na Mount Kenya: Když dovolená bolí už od druhého dne

Když se řekne Afrika, většina lidí si představí safari, slunce, palmy a teploty, při kterých se asfalt mění v tekutinu. My jsme si ale řekli, že to je moc jednoduché, a proto jsme si vybrali výstup na Mount Kenya – pětitisícovku přímo na rovníku. Protože co může být lepšího než cestovat přes půl světa za teplem a pak několik dní mrznout ve výšce těsně nad pěti kilometry?

Po příletu do Nairobi v jednu ráno jsme zjistili, že letiště spí stejně tvrdě jako většina cestujících. Nikde nikdo, jen řidič, kterému byly ve tmě vidět hlavně zuby a bělmo očí. Naše africká show měla trvat týden, a protože času nebylo nazbyt, naložili jsme se do autobusu a vyrazili vstříc horám.

U vstupní brány národního parku mi místní nosič oznámil, že můj batoh je příliš těžký. Váha ukazovala 29 kilogramů. Nosič se na mě díval způsobem, jakým lékař sleduje člověka, který si myslí, že si doma sám vytrhne zub. Nabízel pomoc. Já odmítla. Přeci to dám. O několik hodin později jsem si nebyla úplně jistá, jestli jsem neudělal životní chybu.

Před vstupem do NP

Hory v Africe nejsou jako naše hory. U nás vám svačinu ukradne maximálně volně pobíhající pes. Na Mount Kenya operují celé zvířecí gangy. Nejprve nás na chatě vítaly opice, které pečlivě sledovaly přípravu snídaně. Následně damani. Všichni měli stejný obchodní model: „Ty vaříš, my jíme.“

Jednou z nezapomenutelných částí cesty byla takzvaná Vertical Bog, tedy vertikální bažina. Už samotný název je podezřelý. Stezka mizela v bahně, mezi jezírky a mokřady, a my se snažili tvářit, že přesně víme, kudy jdeme. Ve skutečnosti jsme se pohybovali metodou „doufej a šlapej“.

Autorka článku na cestě do Mac Kinders

Velký plán: Vylézt na Nelion

Po aklimatizačním výstupu na Point Lenana jsme se rozdělili. Jedna skupina zamířila na Point John. My jsme si vybrali Nelion – 5 188 metrů vysoký vrchol a cestu o čtrnácti délkách obtížnosti UIAA V.

Nelion 5188 m

Jinými slovy: místo pohodové turistiky jsme si dobrovolně vybrali několikahodinové lezení ve výšce, kde se člověk zadýchá u zapínání bundy.

Lezecký den začal ve tři ráno. Tma, vítr, suť a nejistota. Klasická dovolenková pohoda. Po nástupu do stěny jeden z členů výpravy usoudil, že kombinace nadmořské výšky a kamenné palby od spolulezce není ideální rekreační program, a rozhodl se výstup ukončit. Zbytek pokračoval vzhůru.

Jeho rozhodnutí nikdo nezpochybňoval. Když vám partner ve stěně pošle lavinu kamení, důvěra obvykle nekvete.

Afrika? Kdepak, zimní Tatry

Počasí se postupně začalo kazit. Na vrcholu Afriky jsme očekávali slunce. Místo toho přišly sněhové krupky, mlha a mokrá skála. Najednou jsme lezli regulérní zimní výstup. Chyty zasněžené, ruce promrzlé, na štandech jsme se klepali zimou. A to všechno na rovníku. Kdyby nám někdo tehdy řekl, že jsme v Africe, asi bychom mu nevěřili.

Kolem třetí odpoledne jsme konečně stáli na vrcholu Nelionu. Díky Romane, jen tvoji zásluhou!!! Radost byla veliká. Fotka, gratulace. Pak jsme si uvědomili, že nás čeká čtrnáct slanění dolů. Najednou jsme měli úplně nový životní cíl: aby se ani jednou nezaseklo lano. Naštěstí nezaseklo. To jsme po dvanácti hodinách lezení považovali za stejný úspěch jako samotný vrchol.

Na vrcholu Nelionu

Když jsme po osmé večer dorazili zpět do tábora, byli jsme zralí na převoz v horizontální poloze. Tam nás čekal kamarád s horkým čajem. V tu chvíli jsme pochopili, že neexistuje luxusní restaurace, která by se mohla rovnat hrnku teplého čaje po dvanáctihodinovém lezení v pěti tisících metrech.

Závěr

Expedice na Mount Kenya nám přinesla všechno: opice, bahno, sníh, mráz, těžké batohy, nádherné lezení i vrcholový úspěch.

A hlavně cenné poznání:

Když někdo řekne: „Jedeme do Afriky za teplem,“ je vždycky dobré se nejdřív zeptat, do jaké nadmořské výšky.

Text a fotky: Jarmila Lemfeldová

Tábořiště

Vrchol Lenana

Průvodci

Bivakovací chata na vrcholu Nelionu

Sázava 2026

Publikováno 9.6.2026/Oddílová akce

Za okny pozoruji déšť a vzpomínám na letošní oddílovou Sázavu. Ani vlastně nevím, kdy jsme jako oddíl horolezců vyjeli na vodu poprvé. Ale vím, že to bylo na Vltavu. A taky vím, od koho byl asi podnět. Luboš Urban, je to horolezec, ale především velký vodák. Však ze začátku to bylo vše v jeho režii. Půjčil lodě, naložil je na vlek a přivezl na řeku. On nás naučil správně pádlovat a on nám řekl jestli tu šlajsnu sjedeme, nebo ji máme přenést. No a Luboš s námi na vodu už mnoho let nejezdí, ale nám ta tradice zůstala a pokračujeme v ní. A je to velká zábava, myslím, že se všichni na vodu těšíme, a pak si to užíváme. Za ty roky jsme těch řek spluli hodně, ale pořád nám některé neprobádané zůstávají. Když jsme letos naše vodáctví rekapitulovali, tak jsme zjistili, že Otava nám ještě chybí. Tak plán na příští rok je jasný! Taky se divím, jak nám vychází počasí. Marně vzpomínám, že by nám jeden celý den plavby pršelo. No jasně, sem tam bouřka zahrozila, nebo jsme rychle přirazili ke břehu a schovali se, než to přešlo, ale pak bylo zas pěkně. I letos to bylo načasované. V neděli odpoledne jsme rychle sbalili stany a když jsme usedli do restaurace k pozdnímu obědu, tak začalo lít jak z konve. Tak to bylo zase se štěstím 🙂

Pokračovat ve čtení „Sázava 2026“

Lezení pod stíny akátů

Publikováno 12.5.2026/Oddílový zájezd

Lezení pod stíny akátů

První oddílová akce je úspěšně za námi. Letos, tak jako minulý rok, jsme ji nasměrovali do oblasti, kde i za nepříznivých povětrnostních podmínek jde po případném dešti rychle lézt. Je začátek lezecké sezóny, tak i sportovně odjištěné cesty jsou na rozlezení a budování „morálu“ vhodnější, a to vše splňuje oblast Vltavská žula. Jednotlivé oblasti se nalézají kolem Vltavy, a to přibližně 20 km od Příbrami a zhruba 65 km od Prahy. Náš oddíl nejvíce navštěvuje skály na Rovišti, u Velké a Lomy, z nich nejhezčí je asi ten Borový. Právě ten posledně jmenovaný jsme letos po delší době opět navštívili a pěkně jsme si v něm zalezli.

Pokračovat ve čtení „Lezení pod stíny akátů“