Nový horolezecký průvodce

Publikováno 8.2.2021/ Oddílové info

I když je Honza Meško od narození svého syna Jakuba v jednom kole, stejně se mi ho podařilo přemluvit, aby nám představil nového horolezeckého průvodce po Broumovských stěnách! Je to jeho „druhé dítě“, které se rodilo pomalu a v porodních bolestech……..o tom více „Mešák“.

Nový průvodce po Broumovských stěnách je na světě!

Trvalo to s dlouhými přestávkami necelých sedm let, ale dnes už můžu s klidným svědomím říct, že je to konečně venku! Sedm let výletů do zapadlých končin Broumovských stěn, kam už jenom přístup trvá minimálně půl hodiny, nakonec nebylo to nejhorší. Naopak, toulat se po místech, kde celý den nenarazíte na člověka, to byl kolikrát parádní relax. Nejhorší možná bylo, že poslední rok se mě čím dál víc lidí ptalo, kdy že ten průvodce konečně vyjde. No a já na to čím dál hůř vymýšlel odpovědi…

Naštěstí ale všechno klaplo a nová knížečka už dělá radost prvním z vás. A co že v ní najdete? Soustředil jsem se jen na místa, kde je lezení povoleno. Ne, že bych byl takový puritán, ale říkal jsem si, že když už má člověk omezené prostředky a musí si vybírat co vlastně zpracuje, tak je zbytečné lézt někam, kde by to mohlo někoho popudit… Průvodce se jmenuje V Horách, což je jedna z pěti velkých oblastí, na které jsou celé Stěny rozděleny. Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak celá oblast V Horách v průvodci zpracovaná není. Chybí sektory U Turka a Barklovy rokle, na které už zkrátka a dobře nezbylo místo. Naopak zcela mimořádně je tam zařazený Božanovský špičák, který spadá do oblasti Velká plošina Stěn. Protože je ale zbytek této oblasti zakázaný, zdálo se mi jako dobrý nápad ho do průvodce také zapracovat.

Vesměs se jedná o místa, ke kterým je poměrně dlouhý přístup. Od nás z Broumovska se jako nejlepší výchozí bod jeví Božanov. Od starého tábora pod lesem vyjdete nahoru na „Novou cestu“ a po ní dojdete až na Pánův kříž. Pak už záleží jen na vás, jestli dáte přednost Božanovskému špičáku, nebo skalám okolo Junácké vyhlídky. Z obou míst jsou nádherné výhledy na Hejšovinu. Ze Špičáku je lépe vidět dolů do Božanova a Radkówa. Za dobré viditelnosti se na obzoru rýsuje i Kralický sněžník. Z Junácké vyhlídky je zase lépe vidět Bor a kopce, které se svažují do Machova. Pokud byste vyráželi z Policka, pak doporučuju zaparkovat v Bělým až na konci vesnice u rybníka. Odtud se dá jít po neznačených lesních cestách nahoru až k rozcestí mezi Mydlářskými kameny a Spáleništěm.

Na vrcholu věže Vesmírná odysea. V pozadí věže u Junácké vyhlídky

Největší devizou celé této oblasti je klid. Ne, že by na Špičáku a na Junácké vyhlídce nebyli žádní turisté. V létě a o víkendech se to tu lidmi celkem hemží, ale stačí poodejít trochu dál od turistické cesty a hned máte klid na lezení, nebo rozjímání. To už záleží na prioritách a vnitřním rozpoložení… Pokud byste si snad mysleli, že v těch lesích narazíte jenom na zamešené bouldery, tak jste na omylu. Už titulní strana, kde mimochodem zdařile pózuje naše parťačka Jarča Lemfeldová, dává tušit, že se tam dají najít parádní věže.

No a kolik tam toho je? Ve starém „šedivém“ průvodci od Karla Šmída je v těchhle místech zapsáno 36 věží a masivů, na které vede 54 cest. Standa Beneš má ve svém bílém průvodci už 64 věží a masivů, 158 cest a 11 variant. No a jestli jsem počítal správně, tak já tam mám 136 skal, 377 cest a 33 variant. Takže se nemusíte bát, určitě je tam co lézt. Klasifikace je ještě pořád trochu rozlítaná a s jištěním je to podobné jako jinde v Broumovkách, ale myslím si, že co je označené hvězdou, tak to opravdu stojí za to.

Tak, a teď už jen čekat na dobré počasí (a příznivou korona-situaci), abychom mohli společně vyrazit do těch míst zaslíbených. Ale zahálet nemusíte ani teď v zimě. Většina skal leží poblíž turistické stezky, takže až vás přestanou bavit běžky a skialpy, můžete vyrazit na obhlídku. Anebo se mnou můžete vyrazit do Barklových roklí, kde mapuju terén pro pokračování. Za každou pomoc budu rád.

OREL – Neuč starého orla létat V, Milan Pasker, M.Šrůtek, 2011

VESMÍRNÁ ODYSEA – Měj se, jak umíš V, Jan Meško, M.Šalandová, 10.6.2019

Pokud byste si chtěli průvodčíka koupit, tak by měl být brzo k dostání v Teplicích v Redpointu, v hradeckém HUDY, anebo na stránkách vydavatelství JUKO. Jeden kousek bude k dispozici v naší oddílové knihovně. Tak skalám zdar! A v létě na viděnou V Horách…

Honza Meško

Pohled od Junácké vyhlídky k Božanovskému špičáku

Fotky použité k článku jsou z archivu M. HavlíkaRemi

Autor: Remi

Předseda

3 komentáře u „Nový horolezecký průvodce“

  1. Už jsem ho prolistoval a těším se na jaro! Pár tipů už mám zaškrtnutých😃

  2. Zdravím milovníky skal, a své někdejší souputníky v DKH s předsedou Rémi-Martinem zvlášt!Bohužel, sám už ve skalách šestým rokem neškodím, tím spíš mne Rémiho občasné infa a krásné fotky vždycky moc potěší!Díky Martine, průvodčíkem jsem sice dosud nelistoval, ale Tvé video umně mapující lezecké aktivity oddílu a jeho přátel je fakt super! Díky moc, a rád zde ještě zdůrazním, že od roku „Dvatři“, kdy jsi DKH převzal, je úroveň a kvalita činnosti oddílu o dost výš!Přeju samý zdar a ještě hodně krásných výstupů a zážitků, ahoj Petr.

Komentáře jsou uzavřeny.