Nový horolezecký průvodce

Publikováno 21.12.2021/Jan Meško

Nový horolezecký průvodce mapuje dva zbylé sektory velké oblasti V Horách, která je přibližně ohraničena obcemi Slavný, Bělý a osadou Řeřišný. Průvodce po této oblasti vyšel na začátku roku 2021 v nakladatelství JUKO, ale sektory U Turka a Barklovy rokle se do něho nevešly. Touto brožurou chci tedy doplnit a dokončit celé mapování, které mě zaměstnává už pěkných pár let. A nejenom mě… Touto cestou bych rád poděkoval lidem, bez kterých by nový průvodce nevznikl. Jsou to především místní znalci Honza „Zomba“ Beran a Franta Čepelka, kteří se mnou vyráželi do terénu. Dále poděkování patří Mirajovi, Jenkysovi, Cikánovi s Mírou Machem a dalším, kteří mi poslali informace ke svým prvovýstupům.

V průvodci najdete dohromady 71 věží a masivů a na ně vedoucích 201 cest a variant. Pokud byste si ale na základě těchto čísel mysleli, že se jedná o malou oblast, tak se nenechte zmást. Celé území se rozkládá na více než padesáti hektarech a jednotlivé věže a masivy jsou od sebe častokrát vzdálené desítky až stovky metrů. Z toho také vyplývá charakter zdejšího lezení, které vábí především romantiky a dobrodruhy. Na své si ale mohou přijít i sportovněji zaměření lezci. Obzvlášť v sektoru U Turka se dá najít několik pěkných svižných směrů.

V závěru knížky najdete také kapitolu s dodatky. Zřejmě zafungoval efekt nově vydaného průvodce, protože od Božanovského špičáku přes Junáckou vyhlídku až po Signál se v roce 2021 vylezlo celkem dvacet nových cest. Je možné, že jsem se o některých nedozvěděl. Proto vás prosím, abyste nové prvovýstupy buď zapisovali do databáze Skály ČR na webu www.horosvaz.cz, nebo mi je posílali na e-mail j.*****@ce*****.cz.

Dodatek Mešáka – autora průvodce – pro náš web:

 Ani mě nenapadlo co k tomu připsat. Snad jen, že jde o dokončení celého mapování a že Barklovy rokle jsou cosi jako začarovaný les, kam když jednou přijdeš, tak za chvíli nevíš kde seš a kudy máš jít. Ale je tam krásně a hlavně tam nikdo nechodí. Prostě taková parádní zašívárna 😀

Dodatek Remiho:

Dovolil jsem si ještě publikovat jednu fotku z mého archivu. V letošním roce jsme při toulkách v sousední oblasti (V Horách), objevili i tuto novou cestu na Samotáře. A to by nebyl Honza, aby si ji hned nepřelezl!

Samotář – Chuang Che VIIb

Foto: Martin Havlík

Autor: Remi

Předseda