Ledopády v Głuszycy


IMG_7744

Letos se nám konečně vydařila zima. Napadlo hodně sněhu a natekly pěkné ledy. Tak bylo potřeba oprášit ledovcové „zbraně“, nabrousit „mačky“ a připravit ledovcové šrouby.

Na „ledy“ to nemáme z Broumova daleko. Stačí dojet autem na Janovičky a zaparkovat u hotelu Zámeček. Nasadit na nohy skialpové lyže a přes Javoří hory přejet do polské Gluszyce. Zde se, v místním lomu nachází několik zamrzlých vodopádů.

IMG_7667

Mám zkušenost, že o víkendech je tento lom se svými až pětatřicetimetrovými zamrzlými vodopády hojně navštěvován polskými lezci. Proto jsme s Márou zvolili na lezení všední den, abychom se vyhnuli davům lezců. Ve čtvrtek 9. 2. jsme kolem osmé ráno nasedli v Jetřichově do auta a rozjeli se do Polska. Docela mrzlo, což pro lezení na vodním ledu není moc dobré. Led je pak moc tvrdý a při zasekávání cepínů se tříští.

IMG_7648

Něco kolem deváté jsme byli na místě a už z dálky vidíme, že nebudeme sami. Už tu lezla jedna dvojka na levém „ledu“ a asi čtyři lezci byli připraveni pod pravým ledopádem. Ale svůj volný směr jsme si našli a postupně jsme vylezli asi čtyry cesty. Vše jsme si poctivě vrtali odspodu.

IMG_7656

Byla docela zima, a tak jsme to zabalili kolem dvanácté hodiny. Byl nejvyšší čas. Já spěchal do práce na odpolední směnu a také přicházeli další lezci. Ptali jsme se jich, odkud jsou a jejich odpověď nás docela překvapila. Až z daleké Poznaně! Ty polské roviny bez jediného pořádného kopce jim vůbec nezávidím.

IMG_7665

Další výpad do Gluszyce jsme udělali hned následující sobotu. Už minulý rok jsme se s Mirkem a Denisou domlouvali, že do Polska zajedeme. Minulou zimu to nedopadlo, ale současné ideální zimní podmínky nám to umožnily. Také se oproti čtvrtku malinko oteplilo, což bylo pro lezení ledů dobré. Lezců také ubylo, a tak jsme si mohli volný den pěkně užít. Tedy až na ten rozpukaný led.

IMG_7686

Sem tam kolem nás prosvištěl pořádný kus ledu, ale odnesly to jen naše holeně. Začali jsme lézt na pravém ledopádu s názvem „Lodospad Stary“, kde jsme vylezli tři cesty a pak jsme přešli na levý ledopád s názvem „Jerzy“.

IMG_7683

Třetí ledopád, který se nachází ještě více vlevo, s názvem „Zloty Lunatyk“ je málo nateklý, a tak se nedá lézt.

IMG_7687

Zamrzlé vodopády se dají lézt v délce až 35 m. Obtížnost od WI 2-4. Některé kratší úseky mají sklon až 85 °. K jištění je na „Jerzym“ zbudován štand s dvěma borháky. Na pravém „Stary“ ledopádu se jistí za smyčku hozenou přes některou z bříz.

Tak „ledoborci“ vyrazte na ledy dokud neroztají! V oddíle jsou pro členy klubu k zapůjčení ledovcové cepíny i stoupací železa.

IMG_7750

A hlavně pořád helmu na hlavě! 🙂

Všechny fotky zde.

Stránky o polských ledech zde.

 

Autor: Remi

Předseda