Jizera

Oddílová akce 24.5. – 26.5.2019

V Malé Skále

24.5. – 26.5.2019 se uskutečnila oddílová vodácká akce. Letos jsme sjížděli Jizeru, protože to byla jedna z posledních atraktivních řek, kterou ještě nikdo z nás nejel, a tak volba byla jasná a moc jsme se na ni těšili.

Měli jsme obavy jen ze dvou věcí. Aby nepršelo a bylo dostatek vody. Což nejde dost dobře dohromady, ale vše do sebe pěkně zapadlo. V týdnu přišly přívalové deště a Jizera měla dokonce povodňový stav, ale do pátku velká voda odtekla a my ji měli tak akorát! Možná trochu více té nad hlavou 🙂

V pátek večer jsme dorazili do útulném kempu Zrcadlová Koza . 

V sobotu ráno se nás všech 26 účastníků „napáskovalo „do vlaku, který nás dovezl do Spálova. Zde jsme už měli připravené lodě a čekala nás trasa dlouhá 17 km. Počasí nemělo chybu. Bez velkých problémů jsme dopluli do Malé Skály, kde jsme si udělali delší přestávku na oběd. Předpověď na mobilech ukazovala na patnáctou hodinu bouřku, ale zatím nic nenasvědčovalo, že tomu tak opravdu bude. Po obědě jsme znovu nasedli do lodí a pádlovali vstříc jedinému sjízdnému jezu. Bylo to pro všechny příjemné zpestření a hlavně dětem se jez a následný rychlejší úsek řeky líbil.

Slunce pálilo jak o život a my se poklidně nechali unášet řekou. Ve vzduchu už bylo cítit podivné napětí a než bys řekl „švec“ byla tu pořádná bouřka, s blesky nad hlavou a vydatným deštěm. Veslovali jsme jako o život, ve snaze bouřce ujet, ale to se samozřejmě nepodařilo. Do kempu jsme dojeli jak vodníci na výletě. Děti pomalu a s drkotajícími zuby vylézaly na břeh a my vylévali vodu z nafukovacích lodí. Mezitím začalo slunce znovu svítit.

Teplá sprcha a pořádná porce svíčkové nechaly na déšť brzy zapomenout. Večer jsme pekli buřty, seděli u ohně a děti skákaly na trampolíně, nebo si stavěly hrady z písku. Nikomu se do stanů nechtělo.

V neděli ráno jsme po vydatné snídani znovu nasedli do lodí a pokračovali po proudu řeky Jizery. Dnešní trasa na vodě, dlouhá 12 km, nás měla dovézt až do Svijan. Obavy z nezáživné vody se nepotvrdily. Spíše naopak. Vřele doporučujeme i tento druhý úsek! Svižné úseky střídaly ty „volejnaté“. Na těch klidnějších jsme spojili naše plavidla a pokračovali jako jeden obrovský Titanik.

Dětem se takový způsob plavby velmi líbil. Vyměňovali si bonbóny a různé dobroty. Ale vše pěkné jednou končí. Ani jsme se nenadáli a byli jsme ve Svijanech. Odevzdali jsme lodě a rychle utíkali na vlak, který nás odvezl do Turnova na nádraží. Zbytek cesty do Dolánek jsme šli pěšky ve stínu Jizery. I tato turistická vložka dlouhá 4 km rychle uběhla.

Co říci na závěr? Oddílový zájezd na vodu se vydařil na jedničku. Všichni jsme si ho užili. A kam příští rok na vodu? Tak přemýšlejte a plánujte! 🙂

Děkujeme za půjčení lodí a vybavení adrenalin centru! 

Video ze sobotního dne:

Autor: Remi

Předseda