Jarní lezení

Publikováno 25.5.2022/Lezení

Ostaš – Klíč

Už je to tady, dočkali jsme se! Ostatně, tak jako každý rok. Sníh zmizel, zůstalo po něm jen umačkané tlející listí a chodbičky hrabošů, které si za dlouhé zimy pod sněhem vyrobili. Začínají i za mrazivých jiter zpívat ptáci a na slunci už bývá příjemně teplo. A to je jasný důvod k tomu, opustit lezecké stěny, kde vzduch je prosycen potem a magnéziem. A nám začínají oddílové lezecké dny na tom našem “písečku”. Tady ve skalách to voní pískem a jehličím a cinkání karabin se odráží ozvěnou od protějším skal.

Ale kam se vydat, když je písek ještě mokrý!? O tom jsem psal v článku na našich stránkách 7.5.2017 https://dkh-broumov.cz/jarni-lezeni-na-nepiskovcovych-skalach/

No a co to letošní jaro? Kam jsme se rozjeli? Jasně, na prvním místě je HIS v Novém Městě nad Metují. Tady se dá lézt v podstatě celý rok a také toho hojně využíváme. Jde jen o to, na kolik jsme schopni posunout práh bolesti, když nám přemrzají ruce 😀 Ale při slunném dni a pěti stupních celsia je to už v pohodě. Vylézt rychle cestu, přezout se do „bačkor“, natáhnout na sebe péřovku, navléct si rukavice a můžeme v klídku jistit parťáka. Po dvou hodinách a deseti cestách je člověk stejně na „šrot“ a může jet domů!

HIS

V lomě ve Zbečníku, který máme za bukem už tak velký výběr cest není, ale přesto vždy na jaře i tam směřují několikrát naše kroky. Snad i proto, že charakter lezení i materiál připomíná lezení na písku. I po dešti je tam brzo sucho a tak jediným nebezpečím je, že si musíme dát pozor na ztrátu materiálu! Jakmile nám spadne karabina, či nějaký jiný jistící prostředek na zem a my ho hned nesebereme, tak v té záplavě listí už ho stěží najdeme 😀 Oáza klidu v blízkosti Jírové hory se ale letos na jaře dost změnila. Místo zpěvu ptáků je častěji slyšet hluk z oprav pevnostního srubu, který stojí opodál, nebo řev motorů místních motorkářů, kteří tady na svých ďábelských strojích ve velkém devastují okolní přírodu!

Kde je klid neustále a kde ještě lišky dávají dobrou noc? No přeci v Pekelné dolině – Piekielna Dolina. Nad Sanatoriem Uzdrowiskowym Malwa se nachází pár pěkných skalek. Wielbladek, Mur, Astrolog a Zyleta a na ně asi padesátka kratších cest. Všechny sportovně odjištěné a díky své orientaci na jih, brzy na jaře suché. Je to míň členěný tvrdý pískovec a rádi sem na jaře zajedeme.

https://topo.wspinka.org/rejony/sudety/ziemia-klodzka/skaly-malwy

Na konci března jsme zajeli do Orlických hor na Studenecké skály (Studenky). Skládají se z ruly, a také po dešti rychle osychají. Cesty jsou sportovně odjištěné a svoji cestu si tu najde opravdu každý. My jsme měli ještě někde pod nástupem sníh, ale skála na slunci už byla pěkně vyhřátá. Je tu odjištěno 48 cest a nějací supermani je dokážou přelézt všechny za jeden den. Ale vy si na tuto lokalitu raději vyčleňte dny dva. A ty výhledy do okolí! Nad skalami jsou vyhlídky s lavičkami a ohništěm, a tak když už Vás lezení přestane bavit, můžete z batohu vytáhnout buřty a lahváče a horolezecké duši už nebude nic chybět!

http://www.goat.cz/index.php?path=Lezeni_Ostatni_StudeneckeSkaly_StudeneckeSkaly

Zmíním se tu ještě o jedné lezecké nepískovcové oblasti, o které vím už dlouho a v zimě kolem ní jezdíme na skialpy do Krkonoš, ale lézt jsme tam poprvé zajeli až letos v dubnu.

https://wspinanie.pl/2017/08/wspinka-spekane-skaly/

Jsou to laicky přeloženo – Popraskané skály u Miszkowic. Je to slepencový hřeben na který vedou sportovně odjištěné cesty. Některé dosahují až osmnáctimetrové délky. Moc se nám tam s Romanem líbilo a určitě jsme tam nebyli naposled. Člověk si akorát musí zvyknout na jiný materiál a pocit, že by mu nějaký slepený kamínek mohl zůstat v ruce. Ale nám se to nestalo a i kdyby, tak hustota jištění je tu dostatečná. Nad skalami je také vyhlídka se zábradlím a místní „opilci“ si to tu asi velmi oblíbili a chodí sem konzumovat pivo Tyskie 🙁 To je jen malý černý puntík na jinak krásné lokalitě. Snad jen v létě tu bude při lezení na černých skalách hodně teplo.

Tak takové bylo letošní lezecké jaro našeho oddílu DKH Broumov. Mezitím jsme začali lézt na „našich“ pískovcích, ale o tom až příště v dalším připravovaném samostatném článku.

Pár fotek z připravovaného článku:

Remi

Fotky z archivu předsedy.

Autor: Remi

Předseda