Jarní lezení na nepískovcových skalách


Hlucké skály u KounovaIMG_0279

Letošní jaro nám lezení na „pískách“ moc neumožňuje. Zatím jsme na nich lezli jen výjimečně a to ještě museli nastat ideální podmínky pro oschnutí aspoň kolmých linek. Slunce s větrem, a tato souhra musela trvat aspoň tři dny po sobě.

dav

Lezeckých stěn jsme už přes tu dlouhou zimu dostatečně nabaženi, a tak se snažíme k lezení využívat i okolní nepískovcové terény. Buďme rádi, že do těch 50 ti kilometrů od Broumova tu nějaké máme. Tímto článkem vám chci dát tip na některé, námi nejvíce navštěvované lokality.

HIS – Nové Město nad Metují

dav
Zkoušíme Lobritit 8

Nejvíce jezdíme do Nového Města nad Metují. Místní lezecká oblast, zvaná HIS, poskytuje na převážně kolmé opuce mnoho cest (120) silového charakteru. Zde se dá lézt celou zimu, nebo i za mírného deště. Je zde i krásné zázemí pro děti horolezců, prolézačky, lanovka i prostor pro případné grilování.

HIS

dav
His – terasy

Trochu dál od Broumova leží Hlucké skály u Kounova. Jedná se o menší skaliska tvořená fylity o výšce 8 až 11 m. Je zde asi 39 cest obtížnosti 3+ až 9+. Všechny cesty jsou odjištěny borháky a osazeny slaňovacími řetězy. Je to taková rodinná oblast. Děti si mohou hrát na vykácené mýtině a nemají kam spadnout a dospěláci se určitě nudit nebudou.

Hlucké skály

IMG_0219

U Hronova ve Zbečnickém lomu byly před nedávnou dobou přejištěny všechny cesty. Na načervenalém slepenci se dá lézt brzy po dešti. Jedinou nevýhodou je, že dolezy cest jsou do „hlíny“ a proto se mnoho cest  musí při lezení čistit.

Zbečník – lom

IMG_5630

IMG_5655

Ale na odpolední lezení v týdnu je to dobrá volba. Krátce se zmíním i o lomu v Hynčicích u Broumova.

Lom v Hynčicích – pravá stěna

IMG_7956

IMG_7922

I zde je vynýtováno asi 15 cest. Leze se tu po materiálu zvaném ignibrit. Ten je ale hodně lámavý a při případné návštěvě buďte velmi opatrní a nelezte až na vrchol stěn. Helma a nejvyšší opatrnost jsou na místě!

Hlavní stěna v Hynčicích

DSC_0104

Ze sportovních oblastí v Polsku, kde se může lézt neomezeně po celý rok jezdíme nejčastěji do Szcytniku, který jsem už na našich stránkách představoval a do nově nalezené oblasti Malwa u města Polanice Zdrój.

Malwa

IMG_7905

Také zde je na místních pískovcových skalách  vynýtováno 23 cest, spíš těžšího technického charakteru. Ale zdálo se nám, že kratší skály zasazené do malebného údolí nad řekou Bystrycou budou méně navštěvovány lezeckou komunitou a tím pádem tu bude větší klid pro romantické popolézání.

Malwa – hlavní stěna

IMG_7914

Naposled jsem si nechal lezeckou oblast v Polsku, která se nachází nedaleko  Walbrzychu u Swiebodzic.  Na skálu Zwerzyniec, horolezci  nazývanou Pelcznica vede asi 30 cest, které mají délku až 20 m.

Zwerzyniec

hdr

Leze se tu po fylitické břidlici a slepenci. Cesty mají „bouldrový“ charakter. Převážně se jedná o silové lezení po dobrých chytech. Prostřední část skály je převislá. Skála rychle osychá, ale spáry bývají po dešti zateklé.

Pelcznica

dav
dav

Tuto oblast jsme na 1. května znovu navštívili. Některé cesty byly po předešlých deštích mokré, ale na výběr je tu mnoho dalších cest. A ten kdo měl síly na rozdávání, jako například Roman s Jitkou se mohli pustit do převislých cest, které byly zaručeně suché. Pěkně jsme si všichni zalezli a zavzpomínali jsme na prvomájové průvody, které se v tento den před mnoha lety organizovaly. My jsme ale mávátka vyměnili za slaňovací osmičky a z provolávaných hesel se tu pod skalami ozývalo jen …. dober, jistím, povol a visíííím…….!

A pokud Vás už lezení nebude bavit, tak co by kamenem dohodil a zbytek došel, stojí na skále krásný zámek Ksiaž. První zmínky o této pozoruhodné stavbě pocházejí už z roku 1255!!

stažený soubor

Fotky : Remi

 

Autor: Remi

Předseda