Ádrkros 2021

Publikováno 16.11./Oddílová akce

Jedné z plánovaných oddílových akcí, které se chceme každý rok zúčastnit, je adršpašský běh skalami – Ádrkros. Tento závod založila dvojice horolezců Pete a Piki v roce 1980 .

A o tomto závodě se říká:

„Jednou zkusíš a budeš chtít napřesrok zase.“

Po roční přestávce, (Covid-19) se letos závod opět konal. Před několika lety byla trasa závodu pozměněna. Ochráncům přírody se nelíbil „masový“ běh Řeřichovou roklí, a tak se z trasy musela tato atraktivní část vypustit. Přišli jsme tak o jedinečný běh kolem jedné z nejhezčích skal v Adršpachu – Svídnické věže.

Běh se tudíž musel trochu natáhnout a nově se tak běží ze Srarozámeckého vrchu na Kalousy. Snad jedinou výhodou je, že z Kalous se pak běží pořád s kopce až do cíle.

Trasa Ádrkrosu

V sobotu 6.listopadu se na start postavila osvědčená dvojka z našeho oddílu Jarča a Martin. Tak tomu bylo i v roce 2017 a 2019.

Obávané deštivé počasí, které většinou tento běh v listopadových dnech provází, se letos nekonalo. Ranní mlhy, které zahalovaly vysoké věže nad Adršpachem, se postupně rozplynuly a zrodil se krásný slunný den. Počasí přímo lákalo nazout tretry a proběhnout se po písčitých cestičkách mezi skalami. Start letošního závodu byl přesunut na nádvoří adršpašského zámku. Bylo to trochu nešikovné, jelikož hned po startu se přebíhala asfaltová silnice, a také jsme přišli o romantický start pod přísným dohledem adršpašského Krále.

Ale dále už bylo vše v normálu. Kdo chtěl zaběhnout dobrý čas, ten musel mít hlavně natrénováno a mít při startu „ostré lokty“, aby byl v místech, která jsou úzká mezi prvními.

My s naší „natrénovaností“ jsme nechali dravce odběhnout, a pak jsme v klidu nasadili své tempo a se ctí závod oběhli. A myslím, že jsme si to za krásného počasí moc užívali. Ve všech kategoriích běželo celkem 225 běžců. Mezi horolezci jsem obsadil 55 místo a Jarča mezi horolezkyněmi 11 místo. Náš cíl byl splněn. Ukázali jsme, že DKH Broumov je aktivní oddíl a že se takových to výzev nezalekne 🙂

Těšíme se na další ročník, a doufáme, že naši dvojku podpoří další „běžci“ z našeho oddílu!