Ádrkros 2016

img_20161105_125110

Mirek v cíli 9 km závodu. 91 místo mezi horolezci.

„Tak jo“, řekli jsme si po poradě s rodinou v pátek večer a v sobotu 5. 11. tedy vyrazili na náš první, celkově však již 36. ročník Ádrkrosu, legendami opředeného běžeckého závodu.

img_20161105_125051

Jelikož jsme naše původní víkendové plány překopali na poslední chvíli, chápali jsme omluvu pana Předsedy z účasti jako logickou. I když Martine, někdo by si možná mohl škodolibě myslet, že jsi zřejmě dobře věděl, co nás čeká 🙂

Pro úvod do atmosféry před závodem parafrázujme mou ženu, která po té, co přišla na startovní louku závodu, suše prohlásila něco v tom smyslu, jestli by prý ještě nebylo možné peníze vynaložené na startovné získat zpět a investovat je např. do nákupu něčeho ostřejšího na zahřátí a vůbec, že jsme se asi zbláznili běhat v takové zimě.

Mám ji moc rád, ale přesto jsem musel kriticky podotknout, že reprezentace klubu se nevzdává, notabene když už jsme se do ní hlavně sami nominovali.

Nesmělé paprsky slunce vykukující občas zpoza mraků směrem od Koňského hřbetu a předzávodní příprava našeho mladšího syna, Ondry,startujícího v dětské chlapecké kategorii, však záhy rozehnaly naši počáteční trudomyslnost.

img_20161105_100806

Ondra se poctivě rozcvičuje.

Tak jsme mu mohli fandit a po absolvování pětisetmetrové trati v nabité konkurenci tleskat k bezvadnému desátému místu

img_20161105_103756

Ondra dobíhá na výborném 10 místě. Skvělá reprezentace DKH Broumov!

Samotný závod dospělých, který v počátcích své existence sloužil zejména jako příležitost pro setkání horolezců po lezecké sezóně, aby si udělali žízeň a poklábosili nad zaslouženým pivem o dosažených vrcholcích a zdolaných cestách, je dnes už přece jen zřejmě trochu vzdálený původní myšlence. Časem se totiž trať tohohle „přespoláku“, nebo spíš „přesskaláku“ stala nejen kratochvílí horolezců, ale i výzvou regulérním běžcům-specialistům. Startovní louku tak ve 12:00 po úvodním výstřelu zakladatele  závodu, Petra Blahny, opustilo více než 450 účastníků a účastnic, rozdělených do dvou, resp. čtyřech kategorií – lezkyně a lezci plus běžkyně a běžci.

img_20161105_120007

Start 9 km hlavního závodu.

Trasa závodu nám nováčkům nepřipadala při prvním a zároveň s tím i posledním pohledu na její mapku úplně jednoznačná, ale po ujištění od několika již ostřílených matadorů tohoto klání, že „tam vždycky někdo bude, vole“, jsme to neřešili. Měli pravdu, diváci byli na všech klíčových místech. Tedy, kudy tudy?

img_20161105_124058

„Naše“ Denisa na trati. Skončila na 23. místě mezi horolezkyněmi 🙂

První okruh po náběhu kolem Ozvěny vede kolem Homole cukru, dál Řeřichovou roklí nahoru kolem Svidnické věže, následuje seběhnutí na turistickou červenou na SZ okraji skal a z ní se za chvíli točí ostře doprava na Starozámecký vrch, pak dolů vlevo od Podhradí a zpátky pod skalami kolem shořelé Náchodské chaty a chaloupek podél železniční trati.

img_20161105_125103

Mirek na trati závodu.

Teď už „jen“ druhý okruh – opět kolem Ozvěny, tentokrát ale před ní doprava do skal, a pak, po napojení se na zelenou, nahoru a dolů pár schodovými úseky za plného návštěvního provozu a občasným slalomem mezi převážně polskými turisty, na rozcestí U Trpaslíka doleva, kolem Krakonošova zubu, průběh Sloním náměstím, Gotickou brankou ven zpět k Homoli a znovu k Ozvěně. Tam je pro zpestření připraven přídavek v podobě zhruba čtyřsetmetrového, tentokrát skutečně přespolního, a taky pěkně výživného kousku navíc. Teď už jen zbývá zmobilizovat síly na „grande“ finále zvedající se cílové rovinky a jste doma.

img_20161105_125107

Teď už jen zbývá zmobilizovat síly na „grande“ finále zvedající se cílové rovinky a jste doma.

Před tím, abychom jako Hujerovi běželi všichni, nás zachránil starší syn – Kryštof, který ochotně přijal roli týmového fotografa. Mrkněte na fotky zde. Díky, Kryštofe!

Byla to bezva sobota. Fyzicky vzato zážitek, který se nezapomíná – alespoň moje stehenní svaly to říkaly ještě v pondělí. Sportovně vzato spokojenost každého z nás s podanými výkony. Rodinně vzato super akce – byli jsme spolu, prohra v „Kámen-nůžky-papír“ po závodu proti klukům byla čestná a jejich předem domluvená výhra burger-dvouručák ve „Walzelovce“ plná vitamínů.

img_20161105_142611

Doporučujeme zopakovat!

Mirek

Report ze závodu napsal : Mirek Mádle

Fotky ze závodu : Kryštof Mádle

Redakční úpravy : Martin

Autor: Remi

Předseda

Jeden komentář u “Ádrkros 2016”

  1. Mirku díky za příspěvek. Žel moje plány na sobotní dopoledne už nešly změnit. Odpoledne jsem to odčinit 17 km během po Broumovských stěnách. Ale přiznávám, byla to slabá naplast.
    Martin

Komentáře jsou uzavřeny.