Peilsteiny

Publikováno 28.10.2023/Oddílový zájezd

Podzimní oddílový zájezd, který byl původně plánovaný do Vysokých Tater se z důvodu nedostatku ubytovacích míst na chatě Pod Rysmi nekonal. Po zvážení, kam tedy zájezd naplánovat, jsme se dohodli odjet do Rakouska na Peilsteny.

Peilstein, to je Mekka vídeňských víkendových lezců. Necelý kilometr dlouhý skalní pás se tyčí v kopci nad údolím asi 30 km jihozápadně od Vídně. Nabízí nepřeberné množství cest všech obtížností. Skály jsou snadno dostupné a uvítá vás krásné prostředí bukových lesů, nad kterými se vypínají bílé vápencové skály.

Trochu historie.

První cesty tu vznikly na konci 19.století. Lezlo tu mnoho významných lezců, jako je třeba Fritz Kasparek, který se zapsal do historie prvním zimním výstupem na Cimu Grande v Dolomitech a nebo prvovýstupem severní stěnou Eigeru v roce 1938 spolu s Ludwigem Vorgem, Anderlem Heckmairem a Henrichem Harrerem.

Na Peilsteiny jsme nakonec odjeli jen v pěti lidech se psem, i když původně do Tater bylo přihlášených 13 lidí. Tatry asi táhnou více. Já byl rád, že jsem po více než dvouměsíčním marodění mohl taky jet a moc jsem se na lezení těšil, byl jsem hlavně zvědavý na kvalitu místního vápence.

Nakonec jsem byl rád, že se navrhla tato destinace. Lezu už 46 let stihl jsem toho oblézt hodně, ale u Vídně jsem na tamních skalách ještě nebyl a určitě to patří k horolezeckému vzdělání.

Odjeli jsme ve středu odpoledne a první noc jsme přespali v lese, asi 50 km před cílem. Byla neuvěřitelně teplá noc. Druhý den ráno jsme se nasnídali a jeli přímo do skal. Mimo mne tu už všichni lezli, a tak věděli, kde nejlépe zaparkovat a kudy vede nejkratší a nejpohodlnější cesta ke skalám.

Počasí vyšlo parádně a každý den jsme od rána do pozdního odpoledne trávili ve skalách. Na další dvě noci jsme se ubytovali v nedalekém kempu Paradise Garden u nedalekého Kaumbergu. Každý večer luxusní teplá sprcha a ceny velice rozumné.

V tuto pokročilou roční dobu jsou už krátké dny, brzy se stmívá, a tak jsme museli včas nasadit na hlavu čelovky a na sebe péřovky. Ale kdo by si odpustil podzimní večery strávené pod oblohou posetou hvězdami a s plechovkou piva v ruce!?

Poslední den jsme už nezajížděli na Peilsteiny ale navštívili jsme malou oblast, která se nacházela hned u silnice a kde jsme lezli kratší pěkné cesty.

Oddílový zájezd se vydařil, počasí vyšlo parádně a zalezli jsme si až – až toho bylo dost. Ručičky a nožičky nás poslední den už moc neposlouchaly. Všem tuto lokalitu doporučuji. Cestu si tu vybere každý, vše je příkladně jištěno a ve všední den tu bude i málo lezců. I turisticky je tato lokalita moc pěkná, a sám uvažuji o další návštěvě a skloubit lezení i s kolem. Myslím, že to může být dobrý tip na aktivní dovolenou.

Remi

Fotky autor

Autor: Remi

Předseda