HIS

IMG_5419

Tento způsob jara je pro nás „pískaře“ poněkud nešťastným!

Je duben a „vydýchané“ lezecké stěny nás stále nechtějí propustit ze svých pařátů. Asi dobře pro provozovatele, ale nás to táhne na sluníčko a čerstvý vzduch. Už chceme pod našimi rukami cítit ten drsný, nefalšovaný adršpašský písek. Chceme si ho „zadírat“ pod kůži!

Od začátku pracovního  týdne odpočítáváme dny, a když už se konečně přiblíží ten očekávaný víkend, kdy chceme na celý den vyrazit do skal, tak se jako naschvál pokazí počasí a naruší to naše plány. Je fakt, že venku je ještě duben a s ním spojené typické aprílové počasí. Chvíli slunce, pak zaprší, zas slunce, pak pro změnu padají zmrzlé krupky, no však to znáte. A tohle počasí našim pískům nesvědčí. Jsou trochu choulostivé na okolní vlhkost. Nasáknou ji do sebe a nožka horolezcova  na ní dost smeká.

Pak jsou zde dvě alternativy, znova jít na tu naši proklínanou stěnu, kde už známe každou cestu a chyt, nebo navštívit HIS –  mučírnu předloktí!

Historie HISu v nedalekém Novém Městě nad Metují se datuje od roku 1977, kdy zde první lezeckou akci provedli Jiří Balaš, Lubomír Imlauf a Aleš Skalák ke kterým se později přidal Vašek Horák. Využitím počátečních písmen jmen, vznikl název oblasti – HIS.

Z oblasti, která se nachází v romantickém údolí, kde nad hlavami šumí listí stromů a za zadkem bublá Metuje, se stala úspěšná tréninková oblast, kterou navštěvuje čím dál více lezců.

IMG_5397

Hehecuc 5+

I náš oddíl objevil tuto oblast, vhodnou pro tréninky, když jsou písky vlhké, celkem nedávno. Jsou to tak dva roky, kdy jsme tam začali pravidelně jezdit. Stačí si na lezení vyčlenit tak dvě hodiny. Více času není ani potřeba.  Struktura opukových skal, kdy se převážně leze po lištách, vysaje z předloktí brzo síly a může se jet domů. Cesty jsou většinou kolmé, až mírně převislé, dobře jištěné kruhy a nýty. Klasifikace je na začátku každé cesty napsaná. I po mírném dešti je většina cest suchá.

IMG_5411

Letecká 6

Tento týden ve středu dopoledne když se konečně po delším čase ukázalo slunce, jsme tam s Márou zajeli a letos poprvé otestovali naše předloktí. No nebyla to žádná sláva. Fotky.

Můžete se někdy přidat, anebo si tam sami udělat výlet. Opravdu to stojí za to!  Až budete „vyřízení jak žádost“ odjíždět domů, udělejte si odbočku na staré náměstí. Mají tam dobrou zmrzlinu!

Musí se přeci nutně doplnit ztracené kalorie :). Tak pěkné lezení!

Předseda

 

 

Autor: Remi

Předseda