Dětský lezecký den na Ostaši

Publikováno 15.7.2021/Oddílová akce

Ostaš – Krákorka

Horolezecký oddíl z Broumova už tradičně uspořádal lezecký den pro děti.

Přes nestabilní počasí, které v červencových dnech momentálně panuje se jako zázrakem v plánovanou sobotu 10.července vyčasilo a skály rychle oschly. Reliéf skal se nám po kůrovcové kalamitě v horní části Ostaše trochu změnil, ale jediné pozitivní na tom je, že skály jsou otevřenější a rychleji osychají. Právě proto jsme tuto lokalitu vybrali.

V okolí Trpasličí skály, Krákorky, Hranáče, Výří brány jsou teď slunné paseky a v den lezení se modraly velkým množstvím dozrávajících borůvek. Když zrovna děti nelezly, tak borůvky trhaly a brzo se jim se ruce a pusy zbarvily do modra.

Krákorka s její lehkou náhorní cestou byl první prubířský kámen pro mladé horolezce. Toto lezení s dětmi už pořádáme čtvrtým rokem, a tak je pěkně vidět, jak se děti v lezení zlepšují. I ten strach, převážně ze slanění, je už menší. No někdy ještě nějaká slzička ukápne, ale pod skálou je rychle zapomenuta a vítězí pocit radosti nad vlastní odvahou. A také neukázat svůj strach před ostatními přihlížejícími dětmi. A co ty nejmenší ? Se svým odhodláním lézt museli hodně bojovat, ale nakonec se nechaly přesvědčit, že se jim nic nemůže stát a pod bedlivým dohledem nakonec i ony na skálu vylezly.

Dole je čekala sladká odměna, diplom a horolezecká samolepka! A to už stojí za to se o nějaký vrchol aspoň pokusit! 🙂

Den se náramně povedl a děti pořád žadonily, aby se lezlo na další a další skály, a tak se lezlo ještě na Trpasličí skálu a nakonec i na Hranáče. Ale pak už byli tatínkové unaveni a maminky už neměli kam dávat natrhané borůvky, a tak jsme smotali lana a rychle jsme seběhli ke kiosku. Rozdělali jsme oheň a brzy v širokém okolí zavoněly opečené buřty. Točený Birell byl taky moc fajn a jako zákusek posloužily výborné muffiny upečené Kamčou 🙂

¨

Parádní den byl u konce. Organizátoři mohli být spokojeni a už se těší na příští rok!

Děkujeme městu Broumov za finanční podporu pro náš horolezecký oddíl. Peníze byly použity na výrobu diplomů, samolepek a nákupu sladké odměny pro malé horolezce 🙂

Z celého dne tu je krátké (9:23 ) video:

Fotky, text a video : Remi

Autor: Remi

Předseda