České Yosemity

Publikováno 24.4.2023/Lezení

Zbečník – Padavá VIIa

Zima se své vlády nevzdává snadno, a tak se krásné slunné počasí v březnu a dubnu střídá s výrazným ochlazením. Na to odkazuje také oblíbená lidová pranostika.

Březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem!

V přeneseném smyslu to pro horolezce vypadá tak, že na lezecké stěny jsme chodili v březnu a možná tam vydržíme i v dubnu. Aspoň tak to venku momentálně vypadá, když píšu tenhle článek!

Zima je letos nějak dlouhá, na horách je ještě hromada sněhu a tady dole nás provází deště, chumelení nebo znovu mrazy. No na písek to v žádném případě ještě není.

Stav sněhu v Krkonoších z nedávného skialpu na obrázku níže:

Foto: L. Mach 22.4.2023

Někteří z nás na konci března a v dubnu využili krátkých oken pěkného počasí a pustili se za lezením ven na opravdové skály. HIS je v hledáčku vždy na prvním místě. Opuka je tady skoro vždy suchá. Tak jako vždy v tomto období, vítají zde lezce koberce sněženek, stromy bez listí a nasvícené skály, které září v odpoledním sluníčku. Opuka nás znovu prověřila, jak jsme v zimě trénovali. Tedy hlavně naše předloktí, která na plytkých lištách odcházela nejdřív.

HIS 2023

Při jarním rozlézání nesmí chybět návštěva českých Yosemitů. Tenhle název nás napadl, když jsme přelézali cestu s příznačným názvem Pilířová v lomu ve Zbečníku. No posuďte to sami z přiložených fotek, jestli je tam nějaká podobnost. Stejné kouty a pilíře jak ve věhlasné oblasti v Americe. Jen to umět dobře nafotit a jeden člověk opravdu neví.

Tak ale teď vážně! V lomu to je taky rychle suché, nýty blízko, a tak největším problémem je po zimě řádně porostlá skála mechem. Na sluníčku jsme vylezli místní náborovky a vymysleli, co polezeme příště. Ale bude to chtít přijít i s kartáčem.

Cesta Pilířová VIIa – Zbečník 2023

Zbečník – In line 2023

Spękané skáły jsme na jarní rozlézání objevili nedávno, ale natolik se nám zalíbily, že jsme se tam v dubnu dvakrát rozjeli. Na „spékanky“ stačí den nepršet a trochu sluníčka. Znovu jsme si letos potvrdili, jak ostrý je tu slepenec. Po deseti těžších cestách jsme začali cítit prolezené prsty!

Spękané skáły 2023

Tak doufám, že se to počasí umoudří a příště to na našich stránkách bude jen a jen o lezení na písku.

Foto: Remi

Autor: Remi

Předseda